Książki Książki dla chłopca Książki dla dzieci Książki dla dziewczynki Podręczniki

Jak dbać o podręczniki?

Dbanie o podręczniki powinno być naczelną zasadą wszystkich dzieci oraz nastolatków uczęszczających do szkoły. O książki naukowe dbać można na różne sposoby, tym samym przedłużając im żywotność. To bardzo ważne w sytuacjach, gdy w rodzinie żyje kilkoro lub więcej dzieci i książki przechodzą do młodszych rąk z roku na rok. Rodziny wielodzietne potrafią korzystać z serii podręczników oraz zeszytów ćwiczeń przez wiele lat. Czas eksploatacji książek zawsze odbija się na ich wyglądzie i zawartości. Ani się obejrzymy, a mamy do czynienia z:

– obtartymi brzegami książek

– podartymi okładkami i obwolutami

– brakującymi stronami

– zabrudzeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi

– wyblakłym kolorem na okładkach

– rozpadającą się okładką

– wypadającymi stronami

– podniszczonymi grzbietami

Na wszystkie te kłopoty znajdziemy skuteczne rozwiązania, znane już od dziesięcioleci, choć niekoniecznie praktykowane przez najmłodsze pokolenia. Być może z lenistwa, bowiem dzisiejsze dzieciaki przyzwyczajone są do tego, że wszystko dostaje się pod nos, bez względu na cenę. Zakup podręczników dla dzieci w kilkuosobowej rodzinie, gdzie nie zawsze oboje rodziców pracuje, może stanowić naprawdę spore wyzwanie!

Ochraniamy podręczniki i ulubione książki!

Klasycznym sposobem na ochronę podręczników przez przedwczesnym niszczeniem okładek jest powlekanie ich w papier ochronny. Taki papier kupić możemy w dowolnie wybranym sklepie dla plastyków. Dostępne są różne motywy graficzne, z pewnością każdy natrafi w gąszczu propozycji dokładnie na to, co najbardziej trafia w jego gust. Do okładania książek można zastosować także tradycyjny papier prezentowy, jeden arkusz kosztuje przysłowiowe grosze, a z jego pomocą można obłożyć nawet kilka różnej wielkości książek. Pokolenie lat osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych pewnie z rozrzewnieniem wspomina teraz czas przygotowywania podręczników i zeszytów na nadchodzący rok szkolny. Rozkładało się sporej wielkości papier, na nim kładło się zeszyty i książki, po czym wycinano rozległe prostokąty, szybko zmieniane w dekoracyjne okładki. W czasach kryzysów okładki na podręczniki przygotowywano nawet z szarego papieru. Gdzieś wystarczyło umieścić kolorową naklejkę i wszystko nabierało charakterystycznego, choć skromnego wymiaru.

Okładki przedłużają książkom życie!

Dziś coraz częściej można też kupić gotowe okładki na książki i zeszyty. Najczęściej wykonane są one z laminatów i tworzyw sztucznych. Mogą być bezbarwne i przezroczyste, posiadają także bogatą gamę tęczowych kolorów. Uczeń dbający o swoje książki od samego początku, zawsze jest postrzegany przez nauczycieli niezwykle pozytywnie. Może dodatkowo zapunktować.